lejon74
Polo 5 1.2Tsi 90 Master-15 Ort: Sölvesborg |
| Lör 12 maj 2012 0:11 |
|
Hej, nån som kan lite om datorer? Är en 1.9Ghz för lite i en lap top 15.6, det ska vara quad, alltså fyrkärnig processor om jag fattat rätt? det är 1000gb hårddisk 8gb ram å 1gb grafik minne(vet ej om det är dedikerat...) så dom bitarna verkar ok, men när te.x netbooks kom för ett antal år sen hade dom flesta 1.6ghz, så kan verkligen en 1.9ghz amd vara bra nog, även om den heter quad??
säljaren säger att han iaf har spelat battlefield 3 tror jag de va på den utan problem, om det nu är så bra? (är inte så insatt i spel, men intr.) datorns lanserings år är2012
Är det nåt som kan stå sig mot i7 core och såna modeller?
tacksam för alla svar!
|
|
werre
Golf 6 GTi -10 Ort: Landskrona |
| Lör 12 maj 2012 1:18 |
|
Satsa på minst en i5 allafall, eller köp dig en alienware dator då får du jävligt bra prestanda & design
mvh richard
|
|
lejon74
Polo 5 1.2Tsi 90 Master-15 Ort: Sölvesborg |
| Lör 12 maj 2012 1:26 |
|
Tack för svar werre, jo såg nån alienware med på blocket,, men dom begär väl nästan det dubbla mot vad den här killen ska ha...så får se...
Ska titta lite på dom där i5 och såna med, fast i7 (den gamla, inte version 2) verkar "bara" ligga på 2.0Ghz och den är väl med quad? så 1.9 kanske inte är helt förkastligt iaf..
Som sagt, tacksam för alla svar!
|
|
werre
Golf 6 GTi -10 Ort: Landskrona |
| Lör 12 maj 2012 1:38 |
|
Lugnt, som man brukar säga man får vad man betalar för tänk på en sak om du ska ha en bärbar dator tänk först & främst på kylningen väldigt viktigt budget bärbara är inget jag kan rekomendera för spela på här några som jag kan rekomendera dig: http://www.netonnet.se/art/dator/laptop/anvandningsomrade/spel
mvh richard
|
|
lejon74
Polo 5 1.2Tsi 90 Master-15 Ort: Sölvesborg |
| Lör 12 maj 2012 1:50 |
|
Tack werre, jo där fanns ju lite info...antar att klass 1 grafik är det bästa då eller...
lite roligt att den för 19900 har precis samma hårdvara som den för 11900...hmm, men de klart lamborghini
werre skulle ni sälja polon lr?
|
|
Ostmackan
Golf 3 Variant 1.6 Ort: Växjö |
| Lör 12 maj 2012 2:45 |
|
Som werre säger, ta inget sämre än I5.
Men regga dig på www.sweclockers.se och skapa en tråd i köprådsdelen så får du bättre svar än på ett bilforum
|
|
Gnuet
Golf 7 GTD -16 Ort: Stockholm |
| Lör 12 maj 2012 7:59 |
|
Tumregel; alltid Intel.
AMD är gårdagens nyheter och dom kommer nog tyvärr aldrig komma tillbaka till sina glansdagar under det tidiga 2000-talet. sometimes i drive for no reason at all.
|
|
werre
Golf 6 GTi -10 Ort: Landskrona |
| Lör 12 maj 2012 12:35 |
|
Amd har varit bra en gång i tiden som gnuet säger under 2000 talet så var dom grymt bla med överklockning av deras cpuer min lillebror köper nog polo gtin utav farsan istället inte säkert än.
mvh richard
|
|
lejon74
Polo 5 1.2Tsi 90 Master-15 Ort: Sölvesborg |
| Lör 12 maj 2012 14:32 |
|
Tack för alla svar, jo det jag åtminstånde vill uppnå med ett byta av pc är att kolla youtubes te.x musikvideos, går inte på varanan-bara hackar på cpun/processorn, samt köra spotify i bakgrunden när jag surfar te.x här...klarar inte ens youtube när ALLT annat är av/nerstängt! Och jag har Intel. dock en atom, men det skrivs i hembioforum att det är lösbart om man lägger in xp istället för win7 som sitter org. /det frigör mer processor kraft att ha till annat, te.x youtube mm, men för de behövs extern dvd samt fungerande win XP, bara därför jag fundera på att byta ut den istället...men de gör ju inget om de gick att spela på den har iofs konsol..
synd att ingen ville slå ett slag för amd (bu huu uh snyft)
|
|
ReD-
Golf 5 2.0 TDI -04 Ort: Mariestad |
|
ReD-
Golf 5 2.0 TDI -04 Ort: Mariestad |
| Ons 16 maj 2012 16:36 |
|
| Och det är win 7 home premium 64bit installerat som var med org.
|
|
Petta
Golf 4 1,6 16v -02 Ort: Finspång |
|
lejon74
Polo 5 1.2Tsi 90 Master-15 Ort: Sölvesborg |
| Ons 16 maj 2012 19:53 |
|
Ja den toshiban du köpt har 1.6ghz processor så den är väl mindre än den jag undrade, fast den hade visst nån turbo funktion din. annars verkar det samma, fast dual graikkort vet jag inte vad det är, men antar att det gör den bättre..
Alienware, kan inget om såna, men sett nån med dubbla grafikkort troro jag den hade, så dom är väl typ helt inriktade på att spela, kanske mer kylning å sånt.
Men tack alla för svaren och visat intr.
|
|
Hurtman
Golf 4 V6 4 motion -01 Ort: Skellefteå |
| Tor 17 maj 2012 4:54 |
|
Skulle nog vilja säga så här, du ska verkligen inte haka upp dig på vilken frekvens processor går i. Dagens processorer som går i 2ghz är betydligt snabbare än äldre dito. Exempel så är nya i7 processorn Ivy Bridge snabbare än de äldre i7 processorerna fast dom ligger på samma klockfrekvenser.
Men ska du spela eller använda datorn till vanligt surfande?
En sak till som ofta är en rejäl flaskhals är nämligen hårddisken. I bärbara sitter det ofta en trött 5400rpm disk och är inget man ens vill ta på. Så köp till en SSD disk, dom gör under!
|
|