För er som har fler hobby kanske detta kan vara intressant..
Det har hållts en tävling i F3N / F3C på vårt fält i landskrona..
Jag tog ett par bilder.. (nä jag är inte med på dom eftersom jag höll i kameran)
En av 4-5 deltävlingar i hela landet.. I slutändan handlar det om vilka som ska ingå i vm-laget.
Det är ett par olika program som flygs.
Man ska förflytta helikoptern hovrande med så hög precision man kan efter ett förutbestämt program. Sen är det ett par flygmanövrar med t.ex. baklängesflygning, loopar, rollar med mera som alla ska ha samma ingång och utgångshöjd.
Inga lätta saker. Särskilt inte när dte blåste som det gjorde
En kille från helsingborg filmade lite o la ut en video på tuben.. så är det kanske lättare att förstå..
Dom killarna är extremt duktiga.
Känner många som håller på med RC Heli och flyg.
Fluger själv med 2 meters WW flygmaskiner.
Det är en riktigt kul hobby.
För övrigt så är jag med i det svenska landslaget för 1:5 HPI Baja Enduance Race.
Jag flyger det mesta, segelflyg, elsegelflyg, elplan, metanolplan (fast har sålt av alla och gått över helt till el), helikopter, flygande vingar och kör lite bil.
Inte så stora som 1:5 men kör mycket med min traxxas e-revo vxl 1:16. Den e lagom stor att både kasa runt i huset med och i trädgården.. går riktigt bra/snabbt också.
Har faktiskt nu när jag tänker efter en ww maskin.. dock samlar den bara damm på vinden sedan jag sålde motorn.. Har en kyosho zero 40. Har haft funderingar på att elkonvertera den.
Håller du möjligtvis till på flygforum som rcflyg.se / svensktmodellflyg.se eller rcheli.se ??
Jag hänger ganska mycket på alla tre och har samma nick där.