Som topic säger, är det "lika lätt" att plocka ut den och sätta in en valfri stereo? (frågar då jag inte stött/sett på någon som bytt ut den)
det går men, låt ett proffs göra det annars blire skit då allt el i dom nya e itegrerade i "huvudkabelstammen"
en kompis byte i sin golffemma och det lät kalas men bilen gick skit så de va bara att låta VAG dra om elen...
Inget som t.ex. BRL kan fixa? Bara man tänker på VAG blir plånboken tunnare juh...
Jag bytade stereo i min mk5. Gick hur bra som helst. Lite jobbigt när man var tvungen att montera ner hela mitt panelen men det gick. Strömmässigt hade jag inga problem och bilen går inte alls sämre vad jag har märkt.
_____________________
SweIvar
Golf MK5 2,0 Tdi - 06
140 hk, 320 Nm
Black Pearl
Ni som bytt stereo, vilken modell blev det och har ni några bilder? Funderar nämligen på en Pioneer FH-P80BT och skulle gärna se hur det blev om någon har monterat in sådan.