Forum - Golf 2 (83-91) - Specialverktyg för att montera av kamrem?

GTI-Lucas
Golf 2 GTI 16v Ort: Göteborg
Lör 17 mar 2007 13:28 Svara med citat
hej


har lite problem med kamremen, skall montera av den men har inget specialverktyg till spännrullen, måste jag köpa ett specialverktyg eller finns det något annat jag kan göra?



Mvh Lucas

Har min 140 hästars Golf 2 GTI-16v ''I Sina Bästa Dagar..''
cheba
Golf 3 2.0 GTI-Edition -95 Ort: Finland
Lör 17 mar 2007 14:21 Svara med citat
Om det är samma spännrulle som på mk3 (excentriskt monterad, med 2 hål i mitten) så ska det gå lika bra med en kraftig böjd låsringstång, enligt Haynes.

Min Golf GTI-Edition
Måste ha VW, förfan
Prexos
Ingen VW Ort: Kumla
Tis 20 mar 2007 22:15 Svara med citat
Funkar med att man sticker in en insexnyckel i ena hålet och sedan vanlig hylsa och spärrskaft.

(insexnyckeln bör vara av bättre stål annars går den av)

Tidigare Golf II Manhattan -90 ägare, kör Hyundai Accent -06 nu mera ..
macke15
VW Jetta 1.8 -91 Ort: Motala
Tis 08 maj 2007 21:44 Svara med citat
jag tror man kan låna lite såna där specialverktyg på mekonomen.. det gör man iallafall om amn håller på i verkstan:P
T_A_G
VW Jetta mk1 CL Ort: Nyköping
Tis 08 maj 2007 22:33 Svara med citat
jag tog bara rätta hylsan och ett dragskaft.. vad menar ni att man ska trycka in i villket hål och varför???? har aldrig gjort de på några av mina golfar..

VolksWagon for life..
Skooghe
Golf 2 GTI 16v- 87 Ort: Skillingaryd
Ons 09 maj 2007 17:49 Svara med citat
När man lossar spännrullen behöver man inget specialverktyg. Det är bara till att lossa på muttern till spännrullen. Däremot kan du behöva specialverktyget när du ska spänna remmen med hjälp av spännrullen. Jag fixade dock det utan specialverktyg. Jag tog två lagom stora spikar och stack in i de två hålen på spännrullen. Sedan stack jag in en mejsel mellan dem och drog runt så att remmen spändes. Hade en polare till att dra åt muttern till spännrullen samtidigt. Funkade kanon Very Happy

|| Full gas, spar tid ||
Prexos
Ingen VW Ort: Kumla
Ons 09 maj 2007 19:15 Svara med citat
T_A_G skrev:
jag tog bara rätta hylsan och ett dragskaft.. vad menar ni att man ska trycka in i villket hål och varför???? har aldrig gjort de på några av mina golfar..


Det är dessa hål vi snackar om !!
555.jpg

Tidigare Golf II Manhattan -90 ägare, kör Hyundai Accent -06 nu mera ..