mr v
Golf 3 VR6 Ort: Utomlands |
| Sön 01 jul 2012 1:47 |
|
Sååå,
Jag har lämnat oz för ett tag och flyttat till Nya Zealand där jag bor o jobbar sen i februari i år. I Australien går det ju inte att hitta 2dr golfar förutom r32or men dom är så överprisade att det inte finns risk att jag ska ha råd med o köpa en.
I Nz är det lite annorlunda dock. Går att hitta importerade bilar men även NZ nya! detta är en av vad jag förstått endast tre nz nysålda 2dörrars golf v6 4motions. Exotiskt värre haha. Förr oss svenskar så är det en två dörrars golf men för folk här är det värsta grejen LOL.
Hur som helst. Den har fått smakat på NZ vägar så det skriker om det. 6000km har jag hunnit köra runt norr o sydön sen jag köpte den i feb och allt har hållt rätt fint. Absen krånglar lite vilket är enerverande. Enheten är felkodad dyker det upp o meken får lite hybris men men.
24v, helläder, stora ljudpaketet, 6växlad, blalba, regnsensor, highline paket mao. Funkar finfint som bruksbil skulle dock behöva coils, spacers o 18"are!!
Orkar inte sänka pengar på bilen för tillfället då det är roligare att resa runt / köra runt och se o uppleva saker. Plus att ja börjat spendera pengar på fotoutrustning, fan va linser ska kosta då! haha.
Heltonad runt om, öven framrutorna då det är lagligt både i nz och oz, dra lärdom sverige! Svart vinyl på bstolparna, kolfiber vinyl på alla träpaneler, svarta emblem fram o bak, svart vinyl på alla krom emblem baktill (blev riktigt bra faktiskt). Polo Aero torkare bak och kort antenn på taket såklart. Stänklappar åkte på framtill o sitter 17" audi reps på. Vore gott me spacers baktill men får se va ja hittar.
Inhandla även org kabelstam för att få modern blinkers. Vet inte vad det kallas på svenska. Man håller ner blinkersspaken halvvägs o sen släpper den o bilen blinkar 3ggr själv. Riktigt smidigt.
Hej hå lite bilder för alla glada. Alla har sett en golf innan men utsikten skiljer mot swe
Oh just ja. Slängde på en gti takspoiler och ett par OEM USA gti/r32 bakljus. Blev genast mkt trevligare.
Bild precis efter inköp helt orord o utan alla modds. Köpte den i Auckland på nordön och körde hem den till Christchurch samma helg. över 1100km av ren glädje. Galet roliga krokiva vägar. Bilden tagen på östkusten på sydön mellan picton och kaikoura.
|
|
Edge
Golf 4 R32 -03 Kompressor Ort: Tanum |
| Sön 01 jul 2012 10:25 |
|
Vilka härliga miljöer! Ser ju helt underbart ut, avis!!
Bilen ser riktigt fin ut den med!
|
|
mr v
Golf 3 VR6 Ort: Utomlands |
| Sön 01 jul 2012 10:30 |
|
Tack
Jo miljoerna ar helt otroliga. Har manga manga fler bilder men bilen ar inte med i dom hehe.
Har redan sett mer an halften av nz. Gillar du natur och att kora runt krokiga vagar, nz it the place for you hehe.
|
|
Edge
Golf 4 R32 -03 Kompressor Ort: Tanum |
| Sön 01 jul 2012 10:36 |
|
Kan tänka mig det, och ja! Det är ju precis det jag gör! Hehe
Det tillsammans med ett fotointresse och saken är biff. Hehe
|
|
mr v
Golf 3 VR6 Ort: Utomlands |
| Sön 01 jul 2012 10:40 |
|
Hahaha du har precis beskrivit mig. Har precis sluta lagga pengar pa bilen da jag kopt massa kamera prylar ist.
Kor runt nz sa mkt jag kan o bara tar bilder o kultiverar fotointresset. Match made in heaven
|
|
Edge
Golf 4 R32 -03 Kompressor Ort: Tanum |
| Sön 01 jul 2012 10:44 |
|
Fan va gött, borde ju åka dit!
Vad kör du med för kamerasystem?
|
|
mr v
Golf 3 VR6 Ort: Utomlands |
| Sön 01 jul 2012 10:52 |
|
Latt, can tell you where to go, what to do, who to see and who to do hahaha
Har fastnat i canon trasket.. har en 60D med kittlinsen som kom med, 18-135mm, en fast 50mm och en 10-22mm wide angle. Har nagra filer till 18-135an men funderar pa att salja den o kopa na battre Sj?
|
|
Edge
Golf 4 R32 -03 Kompressor Ort: Tanum |
| Sön 01 jul 2012 11:05 |
|
Haha, låter ju kalas!
Jag kör fortfarande med min gamla Nikon D80, har samlat på mig ett gäng gluggar genom åren.
18-135kit, 16-85, fast 50 och fast 35, 105 macro, 70-300, 10-20 och en lensbaby. Samt lite filter. Hehe
Synd bara att det skall vara så dyrt!
|
|
Rickard.v
Golf 6 R Ort: Västerås |
| Sön 01 jul 2012 23:02 |
|
| Edge skrev: | Haha, låter ju kalas!
Jag kör fortfarande med min gamla Nikon D80, har samlat på mig ett gäng gluggar genom åren.
18-135kit, 16-85, fast 50 och fast 35, 105 macro, 70-300, 10-20 och en lensbaby. Samt lite filter. Hehe
Synd bara att det skall vara så dyrt! |
Helt plötsligt blev det en fototråd hehehe.
D80 hade jag i 3år men sen fick den känna av ett hårt golv.
Nu D7000 16-85, fast 50, 70-300VR, SB600, SB800, stativ softboxar paraplyer bakgrunder reflexskärm bla bla bla radiostyrning till blixtar. SDkort med Wifi. www.rickardv.se
Fin golf! Silver är alltid snyggt! O lagom många dörrar!
|
|
Edge
Golf 4 R32 -03 Kompressor Ort: Tanum |
| Mån 02 jul 2012 0:04 |
|
Haha...
Fotonörderi är bra för själen! :p
|
|
Edge
Golf 4 R32 -03 Kompressor Ort: Tanum |
| Mån 02 jul 2012 0:13 |
|
Haha...
Fotonörderi är bra för själen! :p
|
|
oliven
Golf 4 1,6 16v Variant -01 Ort: Västerås |
| Mån 02 jul 2012 10:36 |
|
Nya Zeeland verkar galet fint. Morsan och hennes gubbe var dit och åkte hoj i vintras. På henne lät det som att det aldrig kommer aldrig vara roligt att åka hoj i sverige igen.
Bilen ser ju riktigt nice ut också, även om jag tycker silver är tråkig färg.
|
|
mr v
Golf 3 VR6 Ort: Utomlands |
| Sön 08 jul 2012 8:50 |
|
| oliven skrev: | Nya Zeeland verkar galet fint. Morsan och hennes gubbe var dit och åkte hoj i vintras. På henne lät det som att det aldrig kommer aldrig vara roligt att åka hoj i sverige igen.
Bilen ser ju riktigt nice ut också, även om jag tycker silver är tråkig färg.  |
Ja det är lite så faktiskt! Ser fram emot att besöka sverige om några veckor men samtidigt kan ja knappt bärga mig till julledigheten då jag ska iväg o utforska mer av sydön!
Tack! Jo silver är ju lite väl vanligt men men
|
|
mr v
Golf 3 VR6 Ort: Utomlands |
| Sön 08 jul 2012 8:53 |
|
Gav mig på och filma strålkastarna o gav henne en rejäl tvätt.
De flesta känner nog igen sig
Tack o hej!
|
|
patrikb92
Passat 8 Ort: Hällefors |
|
mr v
Golf 3 VR6 Ort: Utomlands |
| Sön 08 jul 2012 9:14 |
|
| patrikb92 skrev: | Varför har din bil symmetriska backspeglar o en annan har en stor o en liten? Var det två stora på alla högerstyrda tro? Ruskigt snygg bil förresten, ser riktigt välbehållen ut! o landskapet ser ju snuskigt trevligt ut!  |
För att av någon anledning så verkar alla andra marknader insett att symetriska backspeglar är bättre än asymetriska som europa kör med. Kanske har o göra med högertyrda bilar o göra som du säger.
Tack tack, jo den är rätt välbehållen faktiskt. Kan inte klaga! Landrskapen här är guld!
|
|
Hägglund
Donator 25
Golf 5 2006 Ort: Örnsköldsvik |
| Sön 08 jul 2012 18:38 |
|
| Jäklar vad fina bilder och snygg golf=)
|
|
mr v
Golf 3 VR6 Ort: Utomlands |
| Sön 22 jul 2012 4:11 |
|
| Hägglund skrev: | | Jäklar vad fina bilder och snygg golf=) |
Tack Hagglund
|
|
MiWi
Ingen VW Ort: Stockholm |
| Sön 22 jul 2012 7:04 |
|
Riktigt fint exemplar! Måste vara ovanligt med 2 dr V6, kan inte minnas att jag sett någon sådan här hemma.
Hur kommer det sig att du hamnade på andra sidan världen? Såval Aus som NZ är ju inte direkt "grannkommun".
|
|
Rickard.v
Golf 6 R Ort: Västerås |
| Sön 22 jul 2012 13:27 |
|
| MiWi skrev: | Riktigt fint exemplar! Måste vara ovanligt med 2 dr V6, kan inte minnas att jag sett någon sådan här hemma.
Hur kommer det sig att du hamnade på andra sidan världen? Såval Aus som NZ är ju inte direkt "grannkommun".  |
Får väl åka förbi med min så du ser en 2d. Visst 4d är vanligare men det finns ett gäng här i landet.
|
|
mr v
Golf 3 VR6 Ort: Utomlands |
| Fre 27 jul 2012 7:12 |
|
| MiWi skrev: | Riktigt fint exemplar! Måste vara ovanligt med 2 dr V6, kan inte minnas att jag sett någon sådan här hemma.
Hur kommer det sig att du hamnade på andra sidan världen? Såval Aus som NZ är ju inte direkt "grannkommun".  |
Visste inte att det var så ovanligt med tvådörrars här med.
Hamnade där pga jobb. Träffade rätt personer o blev erbjuden jobb för tre år sen när ekonomiska krisen slog till här. Var ett ganska lätt val faktiskt och är riktigt tacksam för att få sett och upplevt det jag vart med om än så länge.
Är just nu i Sverige och hälsar på, första gången på två år, och det känns lite weird. Weird men bra hehe.
|
|
Edge
Golf 4 R32 -03 Kompressor Ort: Tanum |
| Fre 27 jul 2012 13:18 |
|
Gött att komma hem till lite bra väder också då! Hehe
Hojta till när du hittar bästkusten, för makrillarna är verkligen på hugget nu! Hehe
|
|
mr v
Golf 3 VR6 Ort: Utomlands |
| Lör 01 dec 2012 19:12 |
|
Lite har hänt sen sist
thule grejer o nya work vs 18".
saknar sidokjolar men det kommer framöver
fick på en cupra läpp iaf o lacka oken röda.
all camping utrustning kommer gå i korgen på taket. 2400km resa runt sydön i nz över jul o nyår kommer bli guld i denna kärran!
förresten, någon som vet ifall mk1 audi tt bakdämpare passar 4motion/r32?
|
|
ROSSAN
Donator 50
Golf 3 vr6 Ort: Stockholm |
| Sön 02 dec 2012 23:59 |
|
Fan va fin den e mannen hoppas allt är bra med dig Det är inte farten som dödar, det är smällen. Eller...
It's not the fart that kils, it's the smell!
|
|
Edge
Golf 4 R32 -03 Kompressor Ort: Tanum |
| Mån 03 dec 2012 8:09 |
|
Ser riktigt bra ut!
Hoppas på lite goa bilder framöver då!
|
|
mr v
Golf 3 VR6 Ort: Utomlands |
| Sön 28 apr 2013 11:35 |
|
Oj insåg att jag inte varit här på evigheter
Håller på att sälja golfen då jag köpt en -03 audi allroad.
Velar mellan att sälja och inte sälja men får jag vad jag begär så kommer den nog gå. Får se till att skaffa en R32 längre fram nån gång
Liten smygbild på nya Audin!
2.7l biturbo, reccaro, 18" tiptronic etc etc. mmmm
|
|