Hallå hallå, har inte ägt min golf speciellt länge och hittade just detta trevliga forum som redan hjälpt mig vid en del funderingar
Som rubriken lyder så är det lite trögt att få i ettans växel oavsett om bilen är kall eller varm. Inte så att jag behöver slita för att få i den men det är tillräckligt för att det skall irritera och då det är min första bil som jag vet ej kommer skrotas inom en två års period så vill jag ju att den skall vara i bra skick!
Har även ett mycket irriterande plast mot plastljud från mittenkonsolens övre fläktutblås (climatronic) har läst mig till att det förmodligen skall vara ganska lätt att bända upp panelerna och dra åt torx-skruvar (har redan gjort detta för huvudenheten till stereon) men vågar inte ge mig på det när det är så kallt ute. Är rädd att plasten skall spricka och jag har inget "mjukt" instrument att utföra det hela med.
Bilen i fråga är en Golf V 2.0 TDI -04 som rullat ca 13.000 mil