marcusjj
Golf 7 1.6 TDI -13 Ort: Halmstad |
| Mån 02 sep 2013 17:02 |
|
Hej alla,
Är detta vanligt? Att kylfläkten körs efter att man stängt av bilen? Min går upp till 5min kanske 1/3 gånger jag kört bilen.
Någon annan med samma "bekymmer"?
Bilen är en 105 TDI.
|
|
tobbe80
Golf 2 1,8 GL -92 Ort: Lindesberg |
| Mån 02 sep 2013 18:07 |
|
| Inget fel !
|
|
ekf
Golf 7 GT 2.0 TDI 4M -13 Ort: Jönköping |
| Mån 02 sep 2013 18:17 |
|
| marcusjj skrev: | Hej alla,
Är detta vanligt? Att kylfläkten körs efter att man stängt av bilen? Min går upp till 5min kanske 1/3 gånger jag kört bilen.
Någon annan med samma "bekymmer"?
Bilen är en 105 TDI. |
Samma sak med min 150 tdi
|
|
101
Golf 7 2,0TDI GT 4-motion Ort: Kalix |
| Ons 11 sep 2013 19:55 |
|
Hej! jag har samma problem! om de nu är ett problem,kanske ska vara så. Men många mycket korta körningar på en dag ,så har batteriet snart gjort sitt. En förklaring varför den gör så ,skulle lugna själen lite. Hade en touran 1,6 tdi dsg 2011 före den gjorde aldrig så på 4500 mil.[gallery [gallery [gallery [/gallery]
Senast ändrad Ons 11 sep 2013 20:30, ändrad totalt 1 gång
|
|
101
Golf 7 2,0TDI GT 4-motion Ort: Kalix |
| Ons 11 sep 2013 19:55 |
|
| ...mmmm
|
|
malte
Golf 7 SC TGI -16 Ort: Trosa |
| Tor 12 sep 2013 15:41 |
|
| 101 skrev: | | Hej! jag har samma problem! om de nu är ett problem,kanske ska vara så. Men många mycket korta körningar på en dag ,så har batteriet snart gjort sitt. En förklaring varför den gör så ,skulle lugna själen lite. Hade en touran 1,6 tdi dsg 2011 före den gjorde aldrig så på 4500 mil.[ |
Är tämligen säker på att det har att göra med partikelfiltret.. Om man stänger av motorn under en s.k aktiv regenerering så körs fläkten ett tag för att avsluta och kyla ner. Rätta mig här om jag har fel men det känns som en logisk förklaring!
|
|
Cribbe515
Golf 7 SC GT TDI 150 4M Ort: Karlskoga |
| Tor 12 sep 2013 15:54 |
|
| Står det inget om det här i handboken?
|
|
marcusjj
Golf 7 1.6 TDI -13 Ort: Halmstad |
| Tor 09 jan 2014 10:22 |
|
Jag har varit i kontakt med verkstad igen ang. detta "fel". Nu när det är kallt går fortfarande fläkten ofta efter att jag kört.
Förklaringen jag fick var att det är partikelfiltret som renas. Detta görs när de keramiska delarna i partikelfiltret kommit upp i temp. Detta gör att den höjer varvtalet till 1000rpm under färd samt att den kör fläkten när jag stannat. Det luktar även brönt rätt ofta när fläkten går, och detta menade de på att det berodde på att den "brände rent" partikelfiltret precis innan jag stänger av.
Är detta en godtagbar anledning att fläkten ska gå så ofta? Jag kör 4mil om dagen, 2mil till jobbet. Fläkten går fortfarande ca 1/3 av gångerna jag stänger av bilen...
|
|
malte
Golf 7 SC TGI -16 Ort: Trosa |
| Tor 09 jan 2014 12:29 |
|
| marcusjj skrev: | Jag har varit i kontakt med verkstad igen ang. detta "fel". Nu när det är kallt går fortfarande fläkten ofta efter att jag kört.
Förklaringen jag fick var att det är partikelfiltret som renas. Detta görs när de keramiska delarna i partikelfiltret kommit upp i temp. Detta gör att den höjer varvtalet till 1000rpm under färd samt att den kör fläkten när jag stannat. Det luktar även brönt rätt ofta när fläkten går, och detta menade de på att det berodde på att den "brände rent" partikelfiltret precis innan jag stänger av.
Är detta en godtagbar anledning att fläkten ska gå så ofta? Jag kör 4mil om dagen, 2mil till jobbet. Fläkten går fortfarande ca 1/3 av gångerna jag stänger av bilen... |
Jag har 3 mil till jobbet och fläkten går ganska ofta efter körning på min bil också. Men jag har lärt mig ignorera det så man tänkter inte på det längre faktiskt.
|
|
Fader Jan
Golf 6 1,6 TDI Variant DSG Ort: Umeå |
| Fre 10 jan 2014 19:39 |
|
| Jag har en 1,6 TDI, och fläkten har aldrig gått. Däremot går dieselvärmaren någon minut för att bränna rent. Om jag haft den igång före stoppet. Har du kollat att det är kylfläkten som snurrar?
|
|
Pure White
Golf 7 SC 2.0 TDI 4M -14 Ort: Utomlands |
| Fre 10 jan 2014 23:32 |
|
| Fader Jan skrev: | | Jag har en 1,6 TDI, och fläkten har aldrig gått. Däremot går dieselvärmaren någon minut för att bränna rent. Om jag haft den igång före stoppet. Har du kollat att det är kylfläkten som snurrar? |
Det är inte fläkten som går utan en process för att bränna ur partikelfiltret. Om dieselvärmaren är inblandad vet jag inte men processen startar ofta om man kört många korta sträckor med halvvarm motor.
|
|
malte
Golf 7 SC TGI -16 Ort: Trosa |
| Lör 11 jan 2014 9:38 |
|
| Pure White skrev: | | Det är inte fläkten som går utan en process för att bränna ur partikelfiltret. Om dieselvärmaren är inblandad vet jag inte men processen startar ofta om man kört många korta sträckor med halvvarm motor. |
Ja fast det är inte det jag menar med att "fläkten" går. Den aktiva regenereringen av partikelfiltret har hänt en gång för mig bara och det låter mycket mer!
|
|
Fader Jan
Golf 6 1,6 TDI Variant DSG Ort: Umeå |
| Sön 12 jan 2014 18:59 |
|
| Jag uttryckte mig kanske otydligt. Om jag kör dieselvärmaren och stannar bilen innan motorn har nått full temp, så kommer dieselvärmaren att fortsätta sin process genom att bränna ur värmaren. Det kan låta som att kylfläkten är igång. Därför undrade jag om marcusjj kollat att det verkligen är kylarfläkten som snurrar.
|
|
marcusjj
Golf 7 1.6 TDI -13 Ort: Halmstad |
| Sön 12 jan 2014 23:52 |
|
| Fader Jan skrev: | | Jag uttryckte mig kanske otydligt. Om jag kör dieselvärmaren och stannar bilen innan motorn har nått full temp, så kommer dieselvärmaren att fortsätta sin process genom att bränna ur värmaren. Det kan låta som att kylfläkten är igång. Därför undrade jag om marcusjj kollat att det verkligen är kylarfläkten som snurrar. |
Jag har ingen dieselvärmare på min bil så den kan det inte vara. Har inte kollat fysiskt om det är kylfläkten som snurrar dock, men det låter väldigt mycket längst fram.
|
|