Köpte nya fina LED-lampor till min regplåtsbelysning för nån vecka sen för att få det där fräscha vita ljuset! Installerade lamporna och körde som vanligt. Efter två dagar så lyser bara den vänstra?
Testade att switcha lampor och även insatserna som dem sitter i och kunde konstatera att den ena lampan var trasig.
Bytte till nya lampor och samma sak händer igen.
Mätte upp hur mycket ström som går igenom och det ligger på strax under 12v.
Dock lyste den högra lampan något vitare när ja hade bytt till nya? Någon som har en blekaste aning om vad detta kan bero på?
Låter bara sådär som kvalitén på dessa lampor inte är speciellt hög och även egen erfarenhet säger densamma av dom absolut billigaste.
Dess typer av lampor är väldigt universella som annars fungerar för spänningar ofta mellan 10-24 Volt, dessa är även väldigt skaktåliga.
Men har du hört med vad säljaren av dessa lampor har att säga om fallet?
Precis mycket möjligt att det då är olika så kallade färgtemperaturer mellan lamporna och har med sprungit på lite olika färgnyans fast det skall varit samma färgtemperatur.
Men ta även upp detta med säljaren så ordnar sig säkert detta med.
Säljaren nämnde att dom hade haft lite strul med just dom här lamporna.
Sen visade han mig en annan modell med "synlig diod" som är bättre men mer känslig? Kostar även dubbelt så mycket.
Har satt i vanliga hallisar igen och ska se om dom håller. Tack för svaren gubbar!
Haha ja, detta var på Mekonomen! Säljaren som visade den andra modellen hade inte hjälpt mig tidigare. Det blev ett tillgodo-kvitto sålänge, så får ja se om hallisarna håller. Annars måste det vara nåt elfel?