Tjena!
Jag bytte för ett tag sen stereo i min Passat 2007, och då jag hade för mig att VW från fabrik skiftat på röd och gul kabel. Alltså att gul var tändning och röd var konstant, tvärt om mot de andra tillverkarna, så får man själv skifta på de i isokablaget. När jag gjorde detta så fick jag starta och stänga av stereon manuellt när jag skulle använda den. När bilen hade stått förra veckan och jag skulle åka iväg var det precis att den startade. Jag misstänkte att det var stereon som drog tjuvström så jag skruvade ur den och mätte på både röd och gul kabel, och fick ström på båda, fastän nyckeln inte ens var i.
Någon mer som haft detta problem? Är det något med datorn i bilen som man måste gå in och fixa till? Originalstereon gjorde inte såhär. Lite tråkigt att riskera att bilen blir utan ström om den skulle stå lite för länge, med tanke på att jag just nu är sjukskriven och inte använder bilen dagligen.
*Edit: Jag köpte stereon begagnat, och tjejen innan hade en likadan passat, dock bensinare istället för diesel som jag har, och hon hade inte detta bekymmer alls. Där startade stereon tillsammans med tändningen och stängdes av när nyckel åkte ur.
Jag har också kopplat tillbaka röd på röd och gul på gul, men för mig är det samma som innan, starta stereon på knappen, så den ligger i standby hela tiden.
På dessa nyare bilar finns bara ständig 12 volt på 2 ledningar
man får köpa en konverteringsats med databussstyrning eller så får man dra en ledare från en ledig plats i säkringsboxen
http://www.segor.de/#Q%3DJuniorPowerTimer-F1%25252C0%26M%3D1
En VW går aldrig sönder, den upphör bara tillfälligt att fungera