Forum - Golf 4 (98-04) - Motortemp stiger

Vixen
Golf 4 2.0 Ort: Markaryd
Sön 12 okt 2025 16:36 Svara med citat
Hej!

Den senaste veckan har tempmätaren på instrumentpanelen blivit galen. Direkt vid start (även bara när tändningen slagits på) går mätaren direkt upp till 90. Så har den alltid gjort. Men nu, både vid körning och tomgång, stiger temperaturen från 90 till 100 efter ca. 2 minuter. Efter ytterligare några minuter körning stiger den till 110 (ej testat på tomgång), och pendlar sedan ganska snabbt mellan 110 och 100.

Fläktarna kör igång som de ska och där är bra med värme i ACn hela tiden. Kylvätska ligger mellan min och max, och har bra färg. Inga läckage eller fläckar syns. Röret från termostaten till elementet blir varmt.

Bästa gissning jag hört är att temperaturgivaren är dålig och skickar fel till instrumentpanelen. Någon annan som varit med om detta problem eller har en annan gissning?